راهنمای اضطراری و کاربردی به منظور انجام امور قانونی برای کسانی که گذرنامه خود را گم کرده اند.

توجه: این راهنما بر اساس توصیه های اداراه مهاجرت مالزی تهیه شده است و در کشور های دیگر ممکن است انجام مراحلی متفاوت لازم باشد.

مواردی که برای حفظ مدارک سفر می بایست رعایت کرد:

1. حتماً یک سری کپی خوانا از تمام صفحات گذرنامه آماده کنید و نگه دارید.
2. گذرنامه را در جای امنی بگذارید تا از گم شدن یا مخدوش شدن محفوظ باشد.
3. از همراه داشتن گذرنامه خوداری کنید. یک کپی از صفحات اصلی و ویزا را همراه داشته باشید اما گذرنامه را به جز در مواقع ضروری با خود حمل نکنید.
4. بهتر است شماره گذرنامه خود را به خاطر بسپارید.


در صورت مفقود شدن پاسپورت موارد زیر می بایست انجام داد:

1. گزارش به پلیس:
به نزدیکترین اداره پلیس مراجعه نمائید و مفقود یا سرقت گذرنامه را صورتجلسه کنید.به خاطر داشته باشید اداره های پلیس 24 ساعته هستند و در صورتی که از محل اداره پلیس را نمی دانستید به از مامورین هتل بخواهید با فوریتهای پلیس 999 تماس بگیرند و آدرس آن را جویا شوند. اکثر نیروی های پلیس مالزی به خوبی انگلیسی صحبت می کنند. اگر انگلیسی نمی دانید از یک مترجم قابل اعتماد کمک بگیرید. به هیچ صورتجلسه ای را که از  مفهوم آن دقیقاً اطلاع ندارید امضا نکنید البته در اداره های پلیس مالزی کامپیوتر را در اختیار شما می گذارند تا خودتان گزارش یا شکایت را تایپ کنید.  دو نسخه از صورتجلسه را از اداره پلیس بگیرید یکی برای سفارت جمهوری اسلامی ایران در مالزی جهت تایید و اطلاع  و نسخه دیگر را  می بایست به اداره مهاجرت در شهر پوترا جایا واقع در 40 کیلومتری کوالالامپور ببرید.

2. مراجعه فوری به سفارت
به سفارت جمهوری اسلامی ایران در کوالالامپور  واقع در خیابان امپنگ جهت اطلاع و تایید و تکمیل مدارک  مراجعه کنید.
مراجعه به بخش کنسولی روز های دوشنبه تا جمعه، از ساعت ۹ صبح الی ۱۳ میباشد.

آدرس محل جدید بخش کنسولی :
کوالالامپور – خیابان امپنگ – تقاطع خیابان یاپ کوان سینگ – منار پارک – جنب دفتر هواپیمایی ، طبقه اول

Address: Level1, Menara Park, Jalan Yap Kwan Seng, 50450 Kuala Lumpur

شماره تلفن (از ساعت ۳ تا ۵ بعد از ظهر) : ۲۱۶۰۰۴۰۰ – ۰۳   -   شماره نمابر : ۲۱۶۰۰۴۱۹ – ۰۳

http://iranembassy.com.my/?page_id=582

مراجعه به اداره مهاجرت مالزی

به آرس زیر در پوترا جایا مراجعه کنید:

Enforcement Division at Immigration Headquarters, 4th Floor, Block 2G4, Podium, Precint 2, Putra Jaya

درهنگام مراجعه به اداره مهاجرت مدارک زیر را همراه داشته باشید:

صورتجلسه پلیس،تاییده سفارت ایران ، کپی گذرنامه و ویزای قبلی، بلیط هواپیما، کارتهای اقامتی مالزی از قبیل کارت دانشجویان یا mm2h یا Expatriate اگر این کارتها نیز مفقود شده اند همین مراحل را باید ابتدا انجام دهید اما پذیرش، موافقتنامه ها و سایر مدارک مربوطه را به همراه ببرید و اگر با تور سفر می کنید از هتل می توانید نامه بگیرید.

اداره مهاجرت کشور مالزی مبلغی رینگیت بابت مراحل انجام کار از شما دریافت می کند. اگر اقامت شما غیر توریستی و قانونی باشد مهلت ویزا و برچسب مربوطه وارد گذرنامه جدید می شود. اگر اقامت شما در مالزی توریستی و قانونی باشد برای شما Special Pass  یا ویزای اضطراری صادر می شود که حد اقل 7 روز برای خروج از مالزی و بازگشت به ایران مهلت خواهید گرفت. اگر اقامت شما غیر قانونی باشد مطابق مقررات با شما برخورد می شود که معمولاً جریمه نقدی تا سقف 3000 رینگیت و صدور Special Pass  می باشد تا در اولین فرصت به ایران بازگردید. با ویزای اضطراری نامه ای نیز به شما می دهند که باید به افسر کنترل گذرنامه در فرودگاه یا مبدا خروجی تحویل دهید.

نکته: در مواقع اضطراری از قبیل گم کردن پاسپورت ضمن تماس با سفارت ایران اقدامات لازم را انجام دهید و از پرداخت هر هزینه ای به افراد متفرقه، وکلا و .... خودداری کنید معمولاً مراجعه به افراد متفرقه نه تنها کمکی نمی کند بلکه دردسر و پیچیدگی این امور را افزایش می دهد.