جزیره پنگکور Pangkor Island

جزیره پنگکور واقع در شمال غرب مالزی که از ساحل لوموت توسط قایق می توان به آنجا رسید. این جزیره 8 کیلومترمربعی که حدود 25 هزار نفر جمعیت دارد یکی از قطب های توریستی دنیا محسوب می شود.

معروف بودن این جزیره به دلیل سواحل مرجانی است که در شمال غربی جزیره واقع شده و مقصد بسیاری از توریست های اروپایی می باشد. شن های طلایی- قهوه ای رنگ ساحل این جزیره که کیفیت آن معروف است در زیر نور آفتاب جذابیت خاصی دارد. در کنار این جزیره، جزیره کوچکی است که پنگکور لائوت نامیده می شود.از دیگر جاذبه های دیدنی این جزیره شهر پنگکور است که قدمت تاریخی دارد. محل های دیدنی آن عبارت هستند از: دهکده ماهیگیران، معبد فو لین کنگ، معبد کالی امان، باتو سورات، سنگ ببر، بندر آلمانی ها، مقبره ها قدیمی، و تپه توییز.

سواحل جزیره پنگکور:

سواحل پنگکور در مقایسه با دیگر سواحل کشور مالزی آرام ترین و تاریخی ترین جزیره است و با اینکه وزارت توریست مالزی امکانات رفاهی و توریستی وسایل بازی های آبی همانند جت اسکی، قایق موزی، کایاک، و غیره... را فراهم ساخته ولی محیط زیست این جزیره را نیز حفظ کرده است.


پرنده میوه خوار هورن بیل

ساحل پانتای پاسیر بنگکاک  /  Pantai Pasir Bogak - Pasir Bogak Beach

این ساحل فاصله کمی با شهر داردو در غرب جزیره واقع شده است. این ساحل معروف ترین ساحل جزیره پنگکور می باشد و شاید دلیل آن نزدیکی به شهر است.
نکته قابل تامل در این ساحل " بزرگترین استخر شنای دنیا " می باشد که در این محل ساخته شده است. آب این ساحل همانند کریستال می درخشد و تمامی امکانات رفاهی و توریستی در این ساحل فراهم است. در کل طول ساحل هیچ توریستی مشکل پیدا کردن رستوران و محل اقامت را نخواهد داشت.
خلیج نیپا  /  Teluk Nipah - Nipah Bay

این ساحل در خلیجی واقع است که در شمال پانتای پاسیر قرار دارد و چند کیلومتری فاصله دارد. طبیعت استوایی این منطقه برای توریست ها خیره کننده است. برخلاف دیگر سواحل در این ساحل مرجان ها، پرنده مرغ عشق و پرنده هورن بیل براحتی قابل دیدن است و علاوه بر همه این موارد آب این خلیج سبز رنگ است. ساحل دیگری در نزدیکی این این محل واقع است که می بایست برای رفتن از راهنماهای محلی وزارت توریست کمک بخواهید این محل که ساحل گیام می نامند مخصوص غواصی است.
 


نکاتی در خصوص سفر به جزیره پنگکور:

دین: دین رسمی در کشور مالزی اسلام است ولی در تمامی کشور آزادی ادیان نیز وجود دارد. در این جزیره مسجدی وجود دارد به نام الحنا که به سبک ازبکستانی ساخته شده است.
زبان مکالمه: زبان رسمی در جزیره پنگکور زبان مالایی است ولی مردم جزیره به زبان انگلیسی هم صحبت می کنند.
ارتباطات: کلیه اپراتور های تلفن همراه در این جزیره نیز قابل استفاده می باشد.
انعام: عرف خاصی وجود ندارد ولی معمولا بین 5 تا 10 رینگیت است.
پول: پول رایج در جزیره پنگکور رینگیت مالزی می باشد. بانک،دستگاه خود پرداز، صرافی در ساعات اداری به توریست ها خدمات می دهند.
بهداشت: تنها نکته در جزیره پنگکور تب زرد است که توریست ها بهتر است قبل از ورود به جزیره واکسن این بیماری را تزیق کنند.